Botiku aed

Aed valguse säras

Suvise Botiku südameks on metsik aed, kus on hea olla nii loodusel kui külalisel. Põhjala tehase territooriumil kasvab vähe suuri puid ja seetõttu on suvine Botiku aed oma rohelises metsikus lopsakuses ülejäänud tehasemaastikule põnevaks kontrastiks. Pimedast koridorist õue astudes on üllatus suur ja ilmselt seetõttu saigi aed päris kiiresti salaaia nimetuse.
Suvine aed tulede säras

Botiku aed elas ja kasvas pikka aega omasoodu, ilma inimeseta. Puud, põõsad ja väiksemad taimed leidsid peale tehase sulgemist tasapisi oma koha ning suuremad ja pisemad loomad said nende varjus segamatult toimetada. Eelmisel kevadel aeda planeerima hakates püüdsime algusest peale olemasolevat ökosüsteemi võimalikult vähe lõhkuda. Lõpuni ei ole see kindlasti võimalik ja kompromisse tuleb ikka teha. Küll aga ei võtnud me teeradasid rajades maha ühtki elujõus puud ja uudishimulik rebane on siiani sage külaline.
Metsik aed enne Botikut

Aeda rajades taaskasutasime nii palju seal leiduvat vana materjali kui võimalik.Vanad betoonblokid jäid suures osas oma kohtadele ja said uue kasutuse mõnusate aiapinkidena. Vanadest laudadest ja kividest said teerajad, mis viivad varjulistesse istumiskohtadesse. Rohelised päevinäinud pargipingid, mida saab soovikohaselt ümber paigutada, on pärit ühest Tallinna haigla pargist.
Betoonplokid, millest said aiapingid

Kompromissidega rada, mis hoolib puudest

Aia keskel kõrgub vana betoontorn, mille esialgset funktsiooni ei tea me siiani päris täpselt. Puhastasime konstruktsiooni pehkinud puitrestidest ja lagunenud eterniittahvlitest. Konstruktsioon on endiselt tugev ja pakub põnevaid võimalusi mitmetasandilise olemise välja ehitamiseks. Juba on valmis esimese ja teise korruse põrandad. Peagi saavad lõpetatud piirded ja tehasest leitud vana raudtrepp ning valmib uus katus. Ülevalt tornist avaneb tore vaatepilt all aias puude varjus toimuvale.
Vaade tornile Marati tänavalt

Eelmisel suvel toimus aias palju meeleolukaid sündmusi. Aset leidis paar spontaanset aiapidu, kus sai pinksi mängida, võrkkiiges kõikuda ja lihtsalt külma õlut rüübata. Pühapäeviti toimusid saiakohvikud, kus saiasabas oodates said lapsed mängida ja koerad ringi nuuskida. Ilusa ilmaga laienesid õue ka stand-up comedy etendused ning Kopli viktoriin. Paar korda sai ööpimeduses nautida head muusikat.
Saiakohvik Botiku aias

Melu aias

Eesti ilmad on väga muutlikud ja mugavat õues olemise aega on vähe. Varakevadises jaheduses andis sooja lõke, mis inimesed kobarana enda ümber meelitas. Selleks suveks plaanime püsti saada ka kasvuhoone-talveaia, mis tuule eest kaitseb ja aiahooaega pikendada aitab. Õues on tore olla igal aastaajal, aga selliseks olemiseks on vaja mõnusat sooja kohta. Põnev tuleb see suvi ja pingutame selle nimel, et Botiku aias saaks aega veeta kuni sügistalveni.
Eelmine
Botiku aiaköök: kukeseenteradadel
Järgmine
Vabrikupoest baariks

Kirjuta esimene kommentaar

Email again: