Botiku jõulukampaania!

Jalutad ühel ilusal vihmasel novembri(või detsembri)päeval linnatänavatel. Naudid krabinat vihmavarjul ja tunned jalgades lusti lompidesse astuda. Lombid on alati ahvatlevad kui kummikud on jalas. Astud läbi lombi, aga ootamatult tungib karge vesi kummikutesse ja jalad hakkavad külmetama. Võtad plaani kummikud homme kingsepa juurde viia. Ootamatult on aga järgmisel päeval aknast välja vaadates õues laiumas lumehanged ning uued soojemad jalavarjud on tarvis välja otsida. Katkised kummikud vajuvad unustatult kapinurka. Mis edasi?
Sahtlitäis katkisi kummisaapaid
Sama kiirelt kui tekkisid hanged, on varsti taas käes suur sula ja voolavad kevadveed. Kõik juhtub nii ootamatult, et eelmise kummikupaari parandus ei tule enam mõttessegi ja juba on eeskojas rivis tervele perele uued värvilised kummisaapad. Nii käib see aastaid, kuni esikukappi ei mahu enam suurt midagi peale unustatud katkiste kummikute. Asjade rohkus väikeses linnakorteris tekitab aga pahameelt….

Traditsiooniliselt toodeti kummisaapaid naturaalsest kummist. Tänapäeval on enamik odavamaid kummikuid toodetud PVCst. PVC ehk polüvinüülkloriid on üks mitmekülgsemaid ja laialdasemalt kasutatavaid plastmasse, mille tootmine ja hiljem ka jäätmena kõrvaldamine on meid ümbritsevale keskkonnale väga koormav [1]. Koduses majapidamises rändavad katkised kummikud enamasti olmeprügisse, kust need liiguvad edasi prügilasse või põletusse. Meie kummikute tootmiseks on kulunud väga suur kogus energiat ning kraanikausi all olevas prügikastis on nad vaid lisakoorem keskkonnale. Siinkohal võiksime teadlikult mõelda välja võimalusi, kuidas oma kummisäärikutele
ise uus võimalus anda.
Mida teha katkise kummikuga?

Parim variant on kummikud parandada. Selleks on vaja liivapaberit, jalgratta sisekummi ja head tugevat liimi. Kummiku pind tuleb puhastada, liivapaberiga karestada ning sobiva suurusega kummitükk peale kleepida. Kui ise pole mahti, teeb sama töö ära ka kingsepp. See on mõnus väike projektike, mida pimedal talveõhtul teha. Ja teha pigem varakult, et märkamatult taas räästad tilkuma ei hakkaks.

Isetegemine valmistab rõõmu.

Vahel on aga kummik tõesti end jalavarjuna juba ära teeninud ning parandada oma lemmiksäärikut pole mõtet. Õnneks on meil siin vanas kummitehases mõtteid, kuidas vanu vihmasaapaid väärindada. Juba suve algusest alates oleme nii suurte kui väikeste külastajatega teinud võtmehoidjate valmistamise töötube. Valminud on vanadest meeste kummikutest musti minimalistlikke stiilseid võtmehoidjaid kui ka tibatillukestest kummaritest edevamaid kasse ja südameid. Fantaasial pole siin piire.

Võtmehoidja valmistamine- käib öösi paigaldamine.

Algatame jõulukuul ka väikese kampaania- kummik glögi vastu! Too oma vana kummik BOTIKusse 17. detsembril kell 12-17 ja saad kuuma kruusi glögi kingituseks. Lisaks toimub sel päeval ka (tasuta) vanast kummikust võtmehoidja meisterdamise töötuba. 

Ootame sind Botiku jõuluhõngulisele lõkkeõhtule, seekord koos kapis olevate kummikuvirnadega. Kujuta ette- istud soojas kogukonnabaaris, akna taga on lumi, lõkked ja tokivorste küpsetavad lapsed. Käes on kuum glögi ja pahameel on asendunud õndsa tundega. Esikukapp on taas tühi, kevad on veel „kaugel“ ja katkised kummikud on saanud uue võimaluse. Isetehtud võtmehoidjast saab tore keskkonnasõbralik kingitus või hea igapäevane meeldetuletaja- hoia, hoolitse, paranda, taaskasuta, tee ise, ole loominguline!
Vanadest kummikutest võtmehoidjad

Tekst: Krõõt Saar
Fotod: Kadri Tiganik

Kasutatud materjal:

[1] Bioneer. Mida peaks teadma PVC plastmassist? https://bioneer.ee/mida-peaks-teadma-pvc-plastmassist-0


Eelmine
(Igatsus)korilus
Järgmine
Kevadkutse!

Kirjuta esimene kommentaar

Email again: