“Botikuga Botikust: minevik, olevik ja tulevik.”

Täpselt kolm aastat on täis saanud päevast, mil Botiku idee alguse sai. Vestlesin Juula Saare ja Tanel Ausiga Botiku tekkeloost ja möödunud ajast, praegusest kontseptsioonist ja tulevikuvisioonidest.

2019 vs 2022
Kuidas tekkis Botik?

Endise Põhjala kummivabriku üheks esimeseks uueks asukaks sai 2019. aastal Botik kohaliku suvebaarina. Botik asub tehase vanas administratiivhoones ning laieneb maja kõrval asuvale võsasele õuealale. 

2020 kevad vs 2020 suvi

Botiku asutajad Juula, kellel on maastikuarhitekti taust, ja Tanel, kes on osav ehitamises, kirjeldavad baari tekkimist loomuliku ning kohati juhusliku elu kulgemisena. Botik pidi algselt olema lihtsalt baar ja siis aed, kuid kiiresti sai sellest valdavalt õueprojekt, mis inspireeris isegi rohkem kui baaripidamine ise.

2019 vs 2020

Juba päris alguses oli kuskil peas idee lisaks Botiku alumisele aiale rajada ka katuseaed. Katuseaia keerdtrepp sai toodud Lõuna-Eestist ja ootas kaks aastat nurgas oma aega. Loogiline tundus terviklik sise- ja õueala atraktiivseks muutmine, arvestades ka sellega, et loomadele ja taimedele oleks ruumi.

2021 kevad vs 2021 suvi
Milline on Botiku kontseptsioon ja visioon?

Botik on omamoodi ja kordumatu. See loob olemasoleva tehase-
maastikuga põimudes mitmekesise koosolemise, puhkamise ja
inspiratsiooni kogumise ruumi nii kultuuritehase rahvale, kohalikele elanikele kui kaugemalt tulijatele. Ruum, kus saab õues looduses viibida ja samal ajal baarist jooke tellida- selliseid linnast väga ei leidu.

2020 kevad vs 2020 suvi

Botik pole lihtsalt baar, vaid koht, mis inspireerub ruumi- ja keskkonnaloomest ning elamuste pakkumisest. Botiku ambitsioon on muuta inimeste harjumusi selle suunas, et inimesed viibiksid palju õues- olgu siin külm talv või palav suvi.

2020 kevad vs 2020 suvi

Inimeste mõtteviis võiks liikuda tõdemuse suunas, et väliüritusi on võimalik teha aastaringselt. Paljusid tegevusi, mida me teeme siseruumides ja mujal baarides, saab teha ka õues, kogedes samaaegselt värsket õhku ja kogu seda loodust ning rohelust.

2020 kevad vs 2021 suvi

Me väärtustame ümbritsevat keskkonda ja austame nii loodust kui ka vana tehasevaimu. Oleme muutnud nii palju kui vajalik ja nii vähe kui võimalik. Seejuures peame oluliseks taaskasutust, kohalikku toorainet ning toodangut. Näiteks suvel kasutame katuseaias kasvatatud värsket piparmünti kokteilides ning talvel kuivatatud kujul tee sees.

Millised on Botiku tulevikuplaanid?

Kolm aastat Botiku asutamisest on olnud tõestav, et me oleme valinud õige suuna ja see, millest me unistasime, on kõik täide läinud. Järk-järgult oleme õuealasid muutnud selliseks, kus oleks mõnusam olla. Nüüd koos katuseaiaga on keskkond mitmekesisem nii ruumi kui ka taimeliikide poolest.

Botiku edasine suund ongi minna olemasoleva ruumiga rohkem detailidesse. Me peame oluliseks üha jätkusuutlikuma baarimudeli poole liikumist. Me soovime jätta oma tegevusega väiksemat jalajälge. Näiteks rendime taaskasutatavaid pestavaid topse Eesti Pandipakendilt selle asemel, et kasutada biolagunevaid papist topse.

2021 kevad vs 2021 suvi

Oleme baari kasutusele võtnud võimalikult palju vaate, sest see vähendab külmikuruumi jookide jahutamiseks ning tekitab vähem pakendeid. Kahjuks pole vaatide süsteem veel küllalt arenenud. Ideaalis saaks kõik vaadid tagasi saata ja uuesti kasutada, praeguseks on see võimalik vaid mõne puhul.

Lisaks on olnud mõtteid luua botaanikaialaadne keskkond. Idee on panna puudele ja taimedele liiginimetused külge, millele lisanduks QR-koodiga avatav hariva sisuga tekst, mis ravimtaimega teha saab. Oluline on see, et inimestel oleks siin alal ringi liikudes ka sisuliselt põnevam.

2019 kevad vs 2020 talv


Küsimusi küsis ja artikli kirjutas: Aleksandra Sofia Helena Nyyssönen
Eelmine
Õues on koerailm ja see on imetore!
Järgmine
Baarismäng

Kirjuta esimene kommentaar

Email again: