Õues on koerailm ja see on imetore!

Looduse hüvedest, mida linna rohealad pakuvad, peavad linlased kõige tähtsamaks võimalust värskes õhus viibida, puhata ja vaba aega veeta, lihtsalt loodust nautida, vaikuses olla ja tervisesporti teha, selgub ühest Tallinna ja Helsingi rohealade külastusuuringust (1). Botiku aias saab lisaks kõigele eeltoodule mõnikord ka kontserti kuulata, pannkooki süüa ning mullijooki nautida.

Linna rohealade positiivne mõju inimestele on kahtlemata väga suur. Rohealad linnades ennetavad vaimseid ja füüsilisi terviseprobleeme, parandavad emotsionaalset seisundit ja suhtlemisoskust ning loovad ühenduse loodusega (2). 

Mõttepaus

Rohealad pakuvad ka linnaruumile ning ökosüsteemile erinevaid hüvesid, võideldes ülerahvastatuse ja reostatusega, vähendades linnamüra, alandades temperatuuri ning pakkudes varju nii inimestele kui loomadele. (2)

Põhjala katuseaed, kus kasvavad maitse- ja meetaimed, on elupaigaks paljudele putukatele.

Botiku südameks on võsane tagaaed, kus inimesed loodusega kohtuda saavad. Püüame võimalikult palju ära teha, et looduslikke koosluseid tehasealale luua ja inimeste teadlikkust nende olulisusest tõsta. Rohealad linnakeskkonnas on olulised kohad, mis ei paku rõõmu üksnes inimestest linnaelanikele, vaid aitavad säilitada ka looduslikku mitmekesisust. 

Hiirekõrvus puud lasevad esimestel soojadel päikesekiirtel aeda paista 

Oleme loonud Botiku seminarisarja “Jutud põõsas”, kus arutleme endale tähtsate asjade üle. Botik oma metsiku salaaiaga pakub inspireeriva ruumi, kus kohtuda ja olulisi küsimusi küsida. Teemad varieeruvad, ent on seotud väärtustega nagu keskkond, kestlikkus, kogukond ja inspiratsioon.

Põõsajutud

Ühe põõsajutu raames kutsusime külla zoosemiootiku ja loomariigi inimkeelde tõlkija Aleksei Turovski. Tema loeng ei rääkinud ainult linnas elavatest loomadest, vaid ka linnastruktuuridest loomamaailmas ja paljust muust põnevast. 

Aleksei Turovski loomalinnadest kõnelemas

Loomad, kellest Aleksei tol õhtul jutustas, on tema enese pliiatsi alt jõudnud Botiku pusadele ja riidekottidele. Nii püsivad meie teisest liigist sõbrad ikka meeles- isegi siis, kui me neid linnaruumis iga päev ei kohta.

Sääsed ja varblased on aias sagedased külalised

Innustame külalisi läbi aasta iga ilmaga õue minema. Selleks oleme aeda loonud erinevaid elemente ja paigakesi, mis vastavalt ilmale kasutust leiavad.
 

Päikeseterrass või herbiaed?

Palaval suvepäeval saab aega veeta tiheda leherüü varjus pargipingil karastavat jooki juues või hoopis kõrgel üleval katuseaias päikesetoolis mõnuledes. 

Kuldne sügis

Sügisel on tore kollastes lehtedes sahistada ja aia klaasmajas kamina ees õues sabistavat vihma nautida. Külmal talveõhtul saab süüdata lõkked, mille ümber tihedasti kokku koguneda ja käsi soojendada.

Talverõõmud

Ilmad lähevad üha jahedamaks. Mis oleks veel mõnusam, kui selga tõmmata üks soe ja väärtuslik loodusfänni pusa ning minna õue avastusretkele, kogu perega.

Õues olla on hea!


Pusasid saab soetada SIIT

Kasutatud materjal:

  1. https://bioneer.ee/linnaelanikud-hindavad-looduse-tähtsust-oma-tervisele

  2. https://dspace.emu.ee/xmlui/bitstream/handle/10492/2432/Heldur_Loode_BA2015.pdf?sequence=1&isAllowed=y


Eelmine
Kasaganaan - festival külluse mõtestamiseks
Järgmine
“Botikuga Botikust: minevik, olevik ja tulevik.”

Kirjuta esimene kommentaar

Email again: