Kesse laulab köögis?
Kui sa juba tead, millisest uksest saab otse Botikusse, millisest hoopis Kopli Kööki, millise ukse kaudu pääseb kas Botiku baari ja aeda VÕI Kopli Köögi kööki, ja kus asub üldse Viljandi Burger, oskad ilmselt ka oma vaimusilmas üsna täpselt ette kujutada Botiku aeda, kasvuhoonet, torni ning selle kõrvalt üles katuseparadiisi tõusvat keerdtreppi. Selle kõige vahele, alla, üles, paremale ja vasakule jääb muidugi veel hulk loodust, mugavaid diivaneid, palju värvilisi patju, jalgrada, pinksilaud ja siis täpselt üks parajas suuruses, klaasist aknaruudukestega aiaköök.
Kui just praegu baari, aeda ja katuseterassile tulla, siis on torni alla peidetud köögikoda veel tühi. Saginat, särinat, värskeid ja värskemaid lõhnasid, pikkasid päikselisi püha- ja laupäevasid saab omale vaid vaimusilmas ette manada. Aiaköök on tühi? Jaa, näiliselt küll. Paus on, vahetus. Igavikuna näiv hetk transformatsioonis, kus vana on läinud, aga uus ei ole veel kohal. Tekib kärsitus, kannatamatus. Millal saab? Võiks juba olla. Tahan kohe. Nüüd! Aga teadupärast käib väga vähe asju inimese käe järgi, tema enda seatud rütmis.
Aiaköök laseb end oodata nagu kevadki. Kevad tuleb alati. Vahest üleöö ja ehk ootamatult, kuigi ometi oled juba pikalt oodanud-sättinud ja maast märke lugenud (luiged viivad lume, ööbikud toovad lehed). Enamasti veab kevad end ikka kaheldes ja venivate sammudega alles mitme nädala jooksul täielikult kohale ja lõpuks jõuab ikka õigel ajal.
Õnneks on meil aiaköögi uue tiimiga täpsemad kokkulepped kui rändlindudel pesakastidega. Aga ilu pärast võib ju nii mõelda. Suurte (avarate, tohutute) struktuuride jäljendamine ja enda jaoks, enda kaudu, omale sobival skaalal ja parajas rütmis taasloomine on loomulik. Lausa paratamatu.
Igatahes, kevad tuleb ja köök tuleb teisiti. Siis kui ilma võib juba usaldada niivõrd, et vaid teesärgiväel kodus välja tulla (siinkohal pean silmas maikuu keskpaika), on ta kohal. Enam ei pea ootama. Kui siis ainult natuke. Aga see on seda väärt. Iga kord!
Teksti kirjutas: Laura Ruuder
Kirjuta esimene kommentaar