Vaimse tervise kuu jutud: Räägime sellest? Mine metsa! Soovitavalt lauluga.

Ei, pealkiri ei ole mõeldud kedagi viisakat moodi pikalt saatma. See sai inspiratsiooni hoopis projektist, mille käigus toome vaimse tervise ja heaolu taastamise teema pilti läbi kolme olulise dimensiooni – kogukond ja sotsiaalsed suhted, loodus ning looming.

Just seetõttu on võimalik 26. oktoobril Botiku baari suurelt ekraanilt näha hiljuti linti võetud Botik Live Sessionsi kolmandat episoodi Maris Pihlapiga. Sündmuse piletitasude kaudu kogutud panus läheb sedakorda Eestis noorte vaimse tervise alase teadlikkuse arendamisesse panustavale MTÜ-le Peaasjad. 

Vaadata ja kirjeldada nähtamatut elevanti teeb head

Oktoober on ülemaailmne vaimse tervise kuu, mille käigus saab nii meil kui mujal sel teemal palju lugeda, arutleda, osaleda ja mõtiskleda. Muuseas, toimuvatest temaatilistest sündmustest saad lähemalt lugeda ja end osalema registreerida lehel vaimsetervisekuu.ee.

Minnes ajas näiteks dekaadi võrra tagasi, oli vaimne tervis peamiselt vaid jutuk sel teemal aktiivsete või lahendusi otsivate organisatsioonide laual ja reaalsuses. Polnud just igapäevane, et sõber või lähedane ausalt tunnistas, et tal on mõni vaimse tervise probleem või küsis hea terapeudi kontakti. 

Inimesed kannatasid vaikides ja paljuski just seetõttu, et ka nende ümber oli sel teemal peamiselt ... vaikus. Kuidas osata ära tunda juurpõhjus terviseprobleemile, mis võib end väljendada silmale nähtamatul, püsimatul ja kohati käsitlematul kujul. Selgitada seda, mis meis toimub tähendab eelkõige ära tunda ja kirjeldada seda sisemiselt. 

Läbi meie ümber toimunud arengu, teadlikkuse kasvu ja sõnavara tekkimise saame täna paremini aru nii iseenda kui teiste vaimse tervise ja heaolu küsimustest ning oskame abi leida. Ning ehkki nii ei saa öelda kõigi piirkondade ja inimeste kohta, siis suures plaanis on pilt täna parem just tänu sellele, et hakati põhjalikult, selgelt ja ilma tabuta kirjeldama „nähtamatut elevanti“ meie kõigi keskel – vaimset tervist ja selle probleeme.


Looduses viibimise leevendus ja turgutus

Lisaks probleemi tunnetamisele ja kirjeldamisele on oluline osata end juhtida ka lahenduste suunas. Loomulikult on vaimne tervis tervikuna väga lai teema ning ühest retsepti kõikidele selle väljakutsetele anda ei saa. Küll aga on paljusid uuringuid, mis viivad tulemustega paari põhilisesse, vaimset tervist turgutavatesse kohta. Alustame loodusest.

Siin on mõned põnevad näited TÜ kogukondade arendamise ja sotsiaalse heaolu magistrantide avastustest:

  • Metsasupluse (forest bathing) ette võtnud katsealuste põletiku ja stressiga seotud näitajad olid oluliselt paremad linnamelu nautinutest;

  • Looduselemetide vaatlemine tekitab positiivseid emotsioone ja tundeid nagu huvi, nauding ja rahu ning sellel on taastav toime, mis leevendab meie pingeseisundi järgset erksust nii psühholoogiliselt kui füsioloogiliselt.

  • 1980ndatelt pärit tähelepanu taastamise teooria (attention restoration theory) kinnitab, et inimeste keskendumine paraneb peale looduses viibimist või ka peale loodusstseenide vaatamist, kuna see sisaldab rohkelt „pehmeid vaimustusi“ – taevas liikuvad pilved, tuules sahisevad lehed ja ojas vulisev vesi ei nõua pingutatud tähelepanu. Välised looduslikud keskkonnad soodustavad rahulikumat ja tähelepanelikumat käitumist võrreldes suletud ruumidega.

  • Uurides looduse mõju kognitiivsetele võimetele on leitud, et linnatänaval ja rohelisuses kõndivate inimeste võrldlemisel on töömäluga seotud ülesannete lahendamine lihtsam just pärast looduskeskkonnas viibimist.(Kass, Madalvee jt, 2022).

Võib julgelt öelda, et metsa minemine ja teiste kaasa kutsumine on üks suurepärane viis, kuidas vaimset heaolu hoida ja taastada. Ka linnaruumis on võimalik leida rohelisi laigukesi parkide ja metsatukkade näol, kus kiireks jalutuskäigus aeg maha võtta ja hoopis puhanumana tavaellu naasta.

Loomingu abil mõtted selgeks

Looduse kõrval on oluline koht ka igasugusel loomingulisel tegevusel, mis meile igapäevastest asjatoimetustest puhkust annab ja aitab oma mõtteid, soove ja tundeid väljendada. Kindlasti on enamus kuulnud kunstiteraapiast kui kunsti strateegilisest kasutamisest terapeutilises kontekstis. 

Kunst ei sea piiranguid ja võimaldab lihtsamini end väljendada, mistõttu mõjub see rahustavalt ja maandab stressi. Kunstiteraapias eristatakse visuaalkunsti-, muusika-, draama-, ja liikumisteraapiat. Kuigi nende kunstiliikide puhul kasutatakse erinevaid meeli ja modaalsusi, annavad nad kõik puhkust meie ratsionaalsele, aeg-ajalt isegi liigselt kaalutlevale ja rutakale mõttetööle ning lülitavad aju loomingulisele ning rahulikumale sagedusele.

Kunstist saab lohutust ja tuge ka selle vaatleja-kogeja. Pärnus avatud näitus “Kuidas kunst saab aidata? Eriliste inimeste maalid ja lood” toob fookusesse anonüümsete autorite vaimse tervise probleemid ja lood, mis vähemal või suuremal määral puudutavad meid kõiki. Autorid on valinud oma elus ette tulnud raske olukorraga toimetulekuks just kunstiga tegelemise: mis tahes looming pruugib su aidata mustast august välja. Ka sõjaolukorras jääb rohkem ellu inimesi, kes tegelevad mingi kunstiga, mis aitaks kanaliseerida mõtted ja energia uue loomisesse, mitte hävitamisesse. (2)

Lugude jagamine kogukonnas loob õlatunde

Seega metsa võiks minna hoopis tantsu ja lauluga. Või istuda selle veerele pintsel näpus ja proovida rohelus pilti püüda.  Vaimse tervise kuu raames toome ka Botikusse ruumi, kus kogukonnaga oma lugusid jagada. Seekordne Botik Live Sessionsi artist Maris Pihlap esitab videokontserdil oma loomingut albumilt “The Search for Life Within” ning saame temalt lähemalt kuulda ka albumi taustaloost ja enese sisemaailma kaemustest.

Videokontserdi ühisvaatamisele eelneb sissejuhatus, kus räägime pisut sügavamatel teemadel ning otsime vastuseid küsimusele kuidas kogukond ja looming saavad heaolu luua. Kontserdi järgselt teeme Marisega väikese kokkuvõtte ja avatud küsimuste ringi ning naudime jätku-olemist.

Kui kohale tulla ei õnnestu, saad kontserti algusega samal ajal (26. oktoobril kell 19:30) näha ka Youtube vahendusel. Seega haara Fientast toetajapilet, pane kuupäev kalendrisse ja kohtume juba sügiseses Botikus, et kogukonna tuge, aias kolletavat loodust ja Marise kaunist loomingut nautida!

Lisainfo sündmuse kohta leiad ka Facebookist:

https://www.facebook.com/events/1472634579914596




Kasutatud allikad:

  1. Tervist! (2022, august 2). Looduse positiivsest mõjust vaimsele ja füüsilisele heaolule. https://nooruse.ee/tervist/looduse-positiivsest-mojust-vaimsele-ja-fuusilisele-heaolule/

  2. Pärnu Postimees. Jürisson, A.( 2022, oktoober 12). Näitus, mis aitab ellu jääda. https://parnu.postimees.ee/7624959/vaimse-tervise-kuu-naitus-mis-aitab-ellu-jaada


Eelmine
Botik Live Sessions toob vabatahtlike abil autentsed ja väärtuspõhised muusikaelamused virtuaalmaailma
Järgmine
(Igatsus)korilus

Kirjuta esimene kommentaar

Email again: